Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. obchodzi okrągły jubileusz swojej działalności, celebrując trzy dekady zaangażowania w szeroko-rozumiany rozwój społeczno-gospodarczy regionu. Choć nazwa może brzmieć oficjalnie i urzędowo, PARR to instytucja, która ma realny wpływ na życie przedsiębiorców i mieszkańców Pomorza. Zarządzając Słupską Specjalną Strefą Ekonomiczną i Słupskim Inkubatorem Technologicznym, Agencja oferuje szerokie wsparcie przedsiębiorcom, które przekłada się na powstawanie nowych miejsc pracy, rozwój lokalnych firm oraz napływ inwestycji.
Czym jest PARR i co oferuje przedsiębiorcom?
PARR to organizacja, która została powołana w 1994 roku, a jej celem jest działanie na rzecz rozwoju regionalnego poprzez stworzenie korzystnych warunków do rozwoju przedsiębiorczości. Spółkę powołało 32 założycieli, w tym Skarb Państwa – ówczesny Wojewoda Słupski, przedsiębiorstwa państwowe takie jak: „ALKA”, „SEZAMOR”, „KAPENA”, „ZREMB”, firmy prywatne: „BUDREMEX”, „INWESTPROJEKT”, „INSBUD”, „SŁAWODRZEW”, „LEX-POL”, Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „FAKTORIA” GRUPA SPB, Polskie Linie Lotnicze „LOT”, Słupskie Przedsiębiorstwo Budowlane S.A., Słowińska Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Wicku, Słupska Izba Przemysłowo – Handlowa, Rada Województwa Stowarzyszeń Naukowo – Technicznych NOT oraz osoby prywatne. Obecnie głównymi akcjonariuszami są: Samorząd Województwa Pomorskiego, Miasto Słupsk, Skarb Państwa, Miasto Koszalin, Gmina Redzikowo (dawniej Gmina Słupsk) oraz firmy i osoby fizyczne (łącznie 31 akcjonariuszy).
PARR zaczynała działalność przy ulicy Morcinka w Słupsku, a potem przeniosła się na ulicę Poznańską. Spółka od Samorządu Województwa Pomorskiego pozyskała stare poszpitalne budynki przy ulicy Obrońców Wybrzeża, które odnowiła. Zaczęła od remontu budynku dawnego pogotowia w 2010 roku. W okresie 2019-2020 zrewitalizowała kolejne sąsiednie, tworząc nowoczesną powierzchnię biurową przeznaczoną do wspierania biznesu. Obecnie budynek przy Obrońców Wybrzeża 3 jest również siedzibą agencji.
To jednak nie wszystko – w budynku 3B powstał innowacyjny projekt w ramach, którego powstało „Centrum 3D”, gdzie zespół specjalistów świadczy usługi doradcze i wykonawcze w zakresie druku 3D, skanowania, pomiarów, inżynierii odwrotnej, tworzenia modelu CAD, kontrola jakości, mapa odchyłek 3D, prototypowanie, badania termowizyjne z ziemi i powietrza, czy postprocessing. To nowoczesne centrum technologiczne zapewnia przedsiębiorcom dostęp do najnowszych technologii, umożliwiając im szybkie prototypowanie, optymalizację produktów i skrócenie cykli produkcyjnych. Jest częścią projektu Specjalistycznych Usług Doradczych jakie świadczy PARR. Na dachu budynku zamontowano panele fotowoltaiczne, a na parkingu zbudowano wiaty z panelami fotowoltaicznymi. Budynek ma też magazyn energii i stację do ładowania aut elektrycznych. To pierwszy taki ekologiczny, hybrydowy projekt w regionie. Inwestycja była współfinansowana przez fundusze europejskie.
Warto wspomnieć, że od wejścia Polski do Unii Europejskiej Agencja zrealizowała ponad 30 projektów w ramach funduszy europejskich oraz dzięki wsparciu akcjonariuszy spółki, w tym Samorządu Województwa Pomorskiego, Miasta Słupsk, Gminy Słupsk (obecnie Gminy Redzikowo) czy Miasta Koszalin. Zrealizowane projekty osiągnęły łączną wartość przekraczającą 130 mln zł, co zaowocowało powstaniem m.in. 250 mikro-małych przedsiębiorstw, 12 spółdzielni socjalnych, a także kluczową i nowoczesnej infrastruktury wspierającej rozwój gospodarczy. Inicjatywy obejmowały zarówno twarde projekty infrastrukturalne, jak budowa Słupskiego Inkubatora Technologicznego, czy uzbrajanie terenów inwestycyjnych strefy ekonomicznej, jak i miękkie projekty, które koncentrowały się na wsparciu ekonomii społecznej, wzmocnieniu rynku pracy, adaptacji kadry do potrzeb lokalnego przemysłu. Projekty dotyczyły również promocji atrakcyjności inwestycyjnej województwa pomorskiego. Jako współzałożyciel projektu „Invest in Pomerania” wspieraliśmy Agencję Rozwoju Pomorza S.A. w tej strategicznej inicjatywie, która promuje i wspiera pozyskiwanie oraz obsługę inwestorów w regionie.
Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna: Centrum inwestycji.
Zarządzając Słupską Specjalną Strefą Ekonomiczną (SSSE), która od końca lat 90-tych przyciąga i wspiera inwestorów, PARR tworzy przyjazne warunki do prowadzenia biznesu i generuje nowe miejsca pracy w regionie. Dzięki dotychczasowym inwestycjom w obszarze SSE powstało wiele fabryk, centra logistyczne i nowoczesne powierzchnie biurowe, w których zatrudnienie znalazły osoby z lokalnych społeczności.
Głównym celem utworzonych w Polsce pod koniec lat 90-tych stref ekonomicznych był m.in. zrównoważony rozwój obszarów o wysokiej stopie bezrobocia, ale także zagospodarowanie istniejącego majątku poprzemysłowego. Od powstania w 1997 roku Słupska SSE przekształciła teren dawnej Fabryki Domów we Włynkówku w tętniące życiem centrum inwestycyjne. W kolejnych latach dzięki zaangażowaniu zespołu PARR i aktywności lokalnych samorządów, strefa rozrosła się do 18 podstref inwestycyjnych, zlokalizowanych w miastach i gminach województwa pomorskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego, wspierając liczne rodzime przedsiębiorstwa i przeciągając zewnętrznych inwestorów. W latach 1997-2018 wydano 159 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej w Strefie o wartości 2,68 mld złotych. Dzięki tym inwestycjom zatrudnienie znalazło ponad 7,5 tys. osób
Od 2018 roku, w ramach rządowego programu „Polska Strefa Inwestycji”, rola Specjalnych Stref Ekonomicznych została rozszerzona. Teraz inwestorzy mogą korzystać ze wsparcia gdziekolwiek działają – strefa ekonomiczna „przychodzi do nich”. W ramach tego programu, wszyscy przedsiębiorcy, niezależnie od lokalizacji czy wielkości firmy, mogą otrzymać ulgi podatkowe. Od wprowadzenia programu słupska strefa wydała 84 decyzje o wsparciu, co przyczyniło się do nowych 2,2 mld zł inwestycji i stworzenia kolejnych 700 nowych miejsc pracy.
Słupski Inkubator Technologiczny: Przestrzeń dla rozwoju innowacji.
Słupski Inkubator Technologiczny (SIT), który powstał w 2012 roku, stanowi przestrzeń biurowo-laboratoryjną i konferencyjną dla firm z innowacyjnych branż. Na terenie SIT znajduje się przestrzeń wystawowa, sala konferencyjna i audytorium, tworząc optymalne warunki do rozwoju i promocji nowoczesnych przedsiębiorstw.
SIT oferuje wsparcie zarówno start-up’om, jak i firmom już działającym w nowych technologiach. Przestrzenie biurowe, laboratoria i sale konferencyjne umożliwiają przedsiębiorcom rozwój pomysłów w otoczeniu sprzyjającym innowacjom. Efektem są nowe produkty, usługi i rozwiązania, które trafiają do codziennego użytku na rynek lokalny i globalny. W inkubatorze swoją działalność rozwinęło aż 95 firm, zarówno startupy, firmy innowacyjne, produkcyjne oraz doradcze. Oprócz standardowych usług długoterminowego wynajmu pomieszczeń, można skorzystać z bardziej elastycznych form przestrzeni do pracy – w postaci „Biurka na godziny” lub Biurka w przestrzeni współdzielonej tzw. „Biurko-Coworking” dedykowanym szczególnie osobom potrzebującym miejsca do pracy zdalnej, spotkań z klientami, freelancerom, osobom dopiero myślącym o swoim samodzielnym przedsięwzięciu.
Od początku istnienia obiekt szybko stał się jednym z głównych centrów szkoleniowo-konferencyjnych w tej części Pomorza. W różnych wydarzeniach, gospodarczych, szkoleniowych czy kulturalno-rozrywkowych, wzięło udział ponad 73 tysiące osób.
Działania PARR mają na celu nie tylko stymulowanie gospodarcze, ale również zrównoważony rozwój regionu, co znajduje odzwierciedlenie w podejściu do realizacji wielu projektów, w tym z zakresu ekologii i nowych technologii przy wykorzystaniu Odnawialnych Źródeł Energii. Na terenie obiektu od 2015 roku funkcjonują instalacje fotowoltaiczne, które dotychczas wyprodukowały ponad 1 gigawat energii elektrycznej, wykorzystywanej do zasilania budynku. Wszystko to spięte jest w nowoczesną pracownię OZE, monitorującą na co dzień efektywność tych instalacji.
Rebranding na 30-lecie: Nowa identyfikacja wizualna agencji.
„Obchodząc trzydziestolecie naszej działalności, mamy satysfakcję, że przyczyniliśmy się do wzrostu gospodarczego Słupska i całego regionu. Od zarządzania Słupską Specjalną Strefą Ekonomiczną, będącą hub’em dla lokalnych i międzynarodowych inwestycji, po kreowanie korzystnych warunków dla przedsiębiorców i wspieranie ich w rozwoju nowych technologii. Strefa stała się miejscem dla wielu firm, które znacząco wpłynęły na lokalny rynek pracy, zwiększając zatrudnienie i podnosząc konkurencyjność regionu. W ramach działalności PARR, szczególne znaczenie ma Słupski Inkubator Technologiczny. Stanowi on przestrzeń wspierającą innowacje i nowoczesną przedsiębiorczość, oferując pomoc publiczną oraz preferencyjne warunki dla nowych i rozwijających się firm.” – mówi Mirosław Kamiński, Prezes Zarządu Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.
Na 30-lecie PARR odświeża swój wizerunek, zachowując kluczowy symbol mewy, która symbolizuje ciągły rozwój, będący filarem działalności Agencji. Nowe logotypy i kolorystyka mają silniej podkreślać powiązanie jej submarek, czyli SSSE i SIT, z główną marką PARR. Niebieski odzwierciedla stabilność, zaufanie i bliskość morza, zielony – symbolizuje przyjazne otoczenie, wzrost i ekologiczne podejście do biznesu, a pomarańczowy reprezentuje energię, kreatywność i innowacyjność.
„Z okazji okrągłej rocznicy naszej działalności wprowadziliśmy także nową identyfikację wizualną, która odzwierciedla dynamikę i innowacyjność naszej działalności, a także jej kluczowe elementy, jak SSSE i SIT. Patrząc w przyszłość, mamy nadzieję na kontynuację naszej roli jako katalizatora rozwoju gospodarczego, skupiając się na dalszym wspieraniu technologicznym, ekonomicznym oraz na zrównoważonym rozwoju lokalnych przedsiębiorców i samorządów. Mamy dalsze plany dotyczące zwiększenia potencjału naszego regionu, szczególnie wykorzystując nowe zasoby energetyczne tj. farmy wiatrowe na Morzy Bałtyckim, technologie wodorowe i magazynowanie energii. ” – dodaje Prezes Kamiński.
Powstały nowe funkcjonalne strony internetowe, odpowiadające na potrzeby użytkowników i partnerów. Przygotowano serię postów informacyjnych na kanałach społecznościowych, prezentujących osiągnięcia agencji, ważne projekty i wpływ na rozwój regionu. PARR planuje również różne wydarzenia i spotkania z interesariuszami, mające podkreślić znaczenie jej działalności oraz jej zaangażowanie w rozwój gospodarki i lokalnej społeczności.
„Z okazji jubileuszu serdecznie dziękujemy naszym akcjonariuszom, partnerom, których nieustające zaangażowanie i przedsiębiorczość są kluczowe dla rozwoju regionu. Wielu flagowych projektów nie można byłoby zrealizować gdyby nie współpraca z Samorządem Województwa Pomorskiego, Miastem Słupsk i Gminą Redzikowo, Miastem Koszalin, czy Skarbem Państwa.
Dziękuję również przedsiębiorcom, którzy pomimo różnych wyzwań, na co dzień swoją ciężką pracą wprowadzają nasz region na nowe ścieżki rozwoju. Wasze sukcesy są motywacją do dalszego działania. Szczególne słowa uznania kieruję do naszych pracowników, którzy przez lata stworzyli silny i zaangażowany zespół. Zdobyte doświadczenie i pasja w realizacji projektów prorozwojowych są naszym mocnym atutem.” – podsumowuje Mirosław Kamiński, zachęcając do współpracy z PARR.
Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego aktywnie wspiera przedsiębiorców na każdym etapie rozwoju – na starcie, w inwestycjach oraz innowacjach. PARR prowadzi również działalność informacyjno-doradczo-szkoleniową, a obszary doradztwa obejmują m.in. zakres prawa działalności gospodarczej, własności intelektualnej, cyfrowego marketingu, czy specjalistycznych usług technicznych. Katalog usług Agencji nie jest zamknięty. Zaangażowany Zespół, we współpracy z lokalnym biznesem, dostosowuje ofertę do bieżących realiów rynkowych i potrzeb przedsiębiorców i interesariuszy.