Informacje o projekcie

Projekt dotyczy wsparcia osób dorosłych w ich rozwoju zawodowym poprzez finansowanie usług rozwojowych służących podnoszeniu i/lub potwierdzaniu oraz nabywaniu nowych umiejętności i kwalifikacji zawodowych.
PARR S.A. jako Operator obsługuje subregion słupski, obejmujący swoim zasięgiem miasto Słupsk, powiat słupski, powiat bytowski, powiat lęborski. Osoby, które jako PARR możemy objąć wsparciem Projekcie muszą zamieszkiwać lub pracować lub uczyć się na wskazanym obszarze.
Uczestnikami Projektu mogą być osoby dorosłe, które z własnej inicjatywy chcą się rozwijać i skorzystać z usługi rozwojowej w celu zdobycia umiejętności, kwalifikacji zawodowych.

Szczególnie preferowane są:

– osoby młode w wieku 18- 29 lat
– osoby w wieku 55+
– kobiety,
– osoby długotrwale bezrobotne,
– osoby o niskich kwalifikacjach zawodowych,
– osoby z niepełnosprawnościami
– osoby sprawujące opiekę nad osobami z niepełnosprawnościami,

Jakie wsparcie można otrzymać?

Głównym wsparciem projektu jest wsparcie finansowe służące podnoszeniu i/lub potwierdzaniu oraz nabywaniu nowych umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Projekt zapewnia także wsparcie informacyjne oraz doradcze.

Wsparcie Informacyjne obejmuje:

– informacje o programie, zasadach udziału,
– pomoc w rejestracji i obsłudze Bazy Usług Rozwojowych,
– pomoc w analizie potrzeb rozwojowych,
– pomoc w wyborze usług rozwojowych,
– pomoc w sposobie wypełnienia Formularza zgłoszeniowego i Wniosku o refundację,
– informacja o zakresie możliwej pomocy w identyfikacji nabytych umiejętności/kompetencji,
– informacja o możliwej pomocy w założeniu „Mojego portfolio” lub konta Europass .

Wsparcie Doradcze obejmuje:

-usługę doradztwa zawodowego wraz z opracowaniem indywidualnej ścieżki rozwoju w tym pomoc w identyfikacji nabytych umiejętności/kompetencji oraz wsparcie w ich walidacji i certyfikacji oraz pomoc w założeniu „Mojego portfolio” lub konta Europass.

Wsparcie Finansowe:

– ma formę refundacji 95% kosztów usług rozwojowych wybranych z Bazy Usług Rozwojowych (BUR). Link do Bazy Usług Rozwojowych (BUR) KLIKNIJ

Wartość dofinansowania na jednego Uczestnika Projektu: maksymalnie 9 500,00 zł
Poziom % dofinansowania pojedynczej usługi rozwojowej: nie więcej niż 95% wartości usługi rozwojowej
Wkład własny Uczestnika Projektu: co najmniej 5% kosztów usługi rozwojowej.
Uczestnik Projektu zobowiązany jest do zapłaty z własnych środków 100% kosztów usługi rozwojowej, po czym po jej ukończeniu i złożeniu wymaganych dokumentów do Operatora otrzymuje refundację.

Nabory do Projektu
Ze wsparcia doradczego i finansowego mogą skorzystać osoby zakwalifikowane do Projektu. W tym celu trzeba wziąć udział w naborach. W każdym roku (do 2029) ogłaszanych będzie kilka tur rekrutacji do Projektu (średnio co 1,5 – 2 miesiące).
I nabór: maj 2025r.

Kroki jak otrzymać wsparcie:
ETAP I – WYBÓR OPERATORA I USŁUGI ROZWOJOWEJ
Wybierz Operatora Programu właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania, pracy lub nauki. Jeśli mieszkasz, pracujesz lub uczysz się w Słupsku, powiecie słupskim, lęborskim i bytowskim Twoim Operatorem Programu jest Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. ze Słupska.
Znajdź w Bazie Usług Rozwojowych interesującą Cię usługę rozwojową.
Przygotuj się do udziału w naborze który ogłosi Operator.
Możesz też na tym etapie skontaktować się z Operatorem i skorzystać ze wsparcia informacyjnego.

ETAP II – UDZIAŁ W NABORZE – ZŁOŻENIE FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO
Udział w naborze odbywa się poprzez złożenie Formularza zgłoszeniowego w trakcie ogłaszanych naborów. Operator na podstawie Formularzy zgłoszeniowego dokonuje weryfikacji i oceny. W wyniku oceny sporządzana będzie lista rankingowa zakwalifikowanych do udziału w projekcie oraz ewentualnie lista rezerwowa. Lista rankingowa będzie opublikowana na stronie internetowej a każda osoba składająca dokumenty rekrutacyjne zostanie odrębnie poinformowana o wynikach rekrutacji drogą elektroniczną lub telefoniczną.

ETAP III – UMOWA WSPARCIA
Po zamknięciu naboru i zakwalifikowaniu do Projektu:
Osoby, które chcą skorzystać z doradztwa zawodowego – będą umawiane na spotkania z doradcą.
Osoby, które mają wybraną usługę rozwojową, będą podpisywały Umowy wsparcia pomiędzy trzema stronami: Uczestnik wsparcia, Dostawa usługi rozwojowej i Operator tj. PARR S.A.
Przed podpisaniem Umowy wsparcia Uczestnik zobowiązany jest do zarejestrowania się w Bazie Usług Rozwojowych jako Uczestnik Indywidualny, tzn. Uczestnik Projektu musi już mieć założone konto w BUR, za pośrednictwem którego zapisze się na usługę rozwojową wykorzystując do tego nadany mu przez Operatora numer ID uprawniający do zapisu na usługę rozwojową z możliwością dofinansowania.

ETAP IV – REALIZACJA USŁUGI ROZWOJOWEJ
Po podpisaniu Umowy wsparcia można wziąć udział w wybranej usłudze rozwojowej zgodnie z jej harmonogramem.
Uczestnik Projektu zobowiązany jest do zapłaty z własnych środków 100% kosztów usługi rozwojowej. Płatność musi nastąpić w formie bezgotówkowej za pośrednictwem rachunku bankowego zgodnie z zapisami Umowy wsparcia.
Realizacja usługi rozwojowej rozpoczyna się nie wcześniej i kończy się nie później niż w terminach wskazanych w Umowie wsparcia.

ETAP V – REFUNDACJA KOSZTÓW USŁUGI ROZWOJOWEJ
Po zakończeniu usługi rozwojowej Uczestnik wypełnia w Bazie Usług Rozwojowych ankietę oceniającą usługę a następnie składa do Biura Projektu dokumenty niezbędne do rozliczenia.
Operator dokonuje weryfikacji przekazanej dokumentacji.
Refundacja środków za usługę rozwojową nastąpi na konto wskazane w Umowie wsparcia.

Informacja o projekcie do pobrania (kliknij)

Ulotka promocyjna do pobrania (kliknij)