Rozwój i Kompetencje na miarę przyszłości subregionu słupskiego.

Projekt „Rozwój i Kompetencje na miarę przyszłości subregionu słupskiego” realizowany jest przez Pomorską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. Partnerem projektu jest Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku.  

 

Rozwój i Kompetencje na miarę przyszłości subregionu słupskiego

Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. realizuje projekt „Rozwój i Kompetencje na miarę przyszłości subregionu słupskiego” który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027.

Partnerem projektu jest Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku.

Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. jest Operatorem Podmiotowego Systemu Finansowania w subregionie słupskim.

Projekt zakłada kształcenie osób dorosłych poprzez realizację usług rozwojowych w ramach Podmiotowego Systemu Finansowania (PSF) z wykorzystaniem Bazy Usług Rozwojowych (BUR).

Głównym celem projektu jest wsparcie osób dorosłych w ich rozwoju osobistym i zawodowym, szczególnie skupiając się na grupach defaworyzowanych, poprzez finansowanie wysokiej jakości usług rozwojowych służących podnoszeniu i potwierdzaniu umiejętności oraz nabywaniu nowych kwalifikacji zawodowych..

Okres realizacji: 01.12.2024r. 31.07.2029r.

Działania projektowe:
– Wsparcie osób dorosłych w rozwijaniu swoim kompetencji i kwalifikacji
– Doradztwo zawodowe z opracowaniem indywidualnych ścieżek rozwoju.
– Dofinansowanie usługi rozwojowej dla Uczestników projektu – refundacja kosztów.
– Udzielane wsparcie na charakter popytowy, co oznacza, że osoba dorosła – świadomie i niezależnie od Operatora i podmiotu realizującego wsparcie – dokonuje wyboru usługi rozwojowej, która jest dla niej potrzebna do realizacji określonego celu rozwojowego.            

Usługi te należy wybierać z Bazy Usług Rozwojowych (BUR).

Projekt przewiduje także działania informacyjne i upowszechniające.

Grupa docelowa:

Projekt skierowany jest do osób fizycznych które mieszkają lub pracują lub uczą się na terenie subregionu słupskiego (miasto Słupsk, powiat słupski, powiat bytowski, powiat lęborski).

Planowana liczba Uczestników projektu 1600 osób z subregionu słupskiego. 

Efekty, rezultaty projektu: Min. 1600 osób skorzysta z usług rozwojowych i podniesie, potwierdzi umiejętności oraz/ lub nabędzie nowe kwalifikacje.

Upowszechnianie kształcenia przez całe życie.

Wartość projektu:
Całkowity koszt projektu: 20.929.744,00 PLN
Wysokość dofinansowania: 19.883.256,80 PLN

#FunduszeUE#FunduszeEuropejskie

Biuro Projektu:

Słupski Inkubator Technologiczny
ul. Portowa 13B, 76-200 Słupsk

Telefon: +48 59 714 18 42,
Email: operator@parr.slupsk.pl

Zespół projektu:

Ewa Krzaczkowska – Kierownik projektu
E- mail : e.krzaczkowska@parr.slupsk.pl

Agnieszka Górecka – Koordynator wsparcia uczestników
E-mail: a.gorecka@parr.slupsk.pl

Marta WachholzSpecjalista d.s wsparcia uczestników
E-mail: m.wachholz@parr.slupsk.pl
Kom. +48 733 787 900

Projekt dotyczy wsparcia osób dorosłych w ich rozwoju zawodowym -  poprzez finansowanie wysokiej jakości usług rozwojowych służących podnoszeniu i potwierdzaniu umiejętności oraz nabywaniu nowych kwalifikacji zawodowych.

PARR S.A.  jako Operator obsługuje subregion słupski, który obejmuje swoim zasięgiem miasto Słupsk, powiat słupski, powiat bytowski, powiat lęborski.

Osoby, które możemy objąć wsparciem projekcie muszą zamieszkiwać lub pracować lub uczyć się na wskazanym obszarze.

Uczestnikami Projektu mogą być osoby dorosłe, które z własnej inicjatywy chcą się rozwijać i skorzystać z usługi rozwojowej w celu zdobycia umiejętności zawodowych oraz nowych kwalifikacji zawodowych.
Szczególnie preferowane są:
- osoby młode w wieku 18- 29 lat wchodzące na rynek pracy,
- osoby w wieku 55+ zagrożone wykluczeniem z rynku pracy,
- kobiety,
- osoby długotrwale bezrobotne,
- osoby o niskich kwalifikacjach zawodowych,
- osoby z niepełnosprawnościami wykluczone z rynku pracy,
- osoby sprawujące opiekę nad osobami z niepełnosprawnościami, które z uwagi na obowiązek opiekuńczy nie mogły realizować kształcenia.

Na co można otrzymać wsparcie?
Udzielane wsparcie ma charakter popytowy, co oznacza, że uczestnik projektu, świadomie i samodzielnie dokonuje wyboru usługi rozwojowej, która jest dla niego potrzebna do realizacji określonego celu rozwojowego. W ramach projektu, można uzyskać  dofinansowanie do usług rozwojowych spośród usług dostępnych na platformie Bazy Usług Rozwojowych (BUR)
Link do Bazy Usług Rozwojowych (BUR): https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl/

Zapewniamy możliwość pomocy w zakresie obsługi i rejestracji w BUR, analizy usług dostępnych w BUR oraz wyboru usługi rozwojowej. Dodatkowo dla osób chcących dokonać szerszej analizy swoich predyspozycji i możliwych kierunków dalszego rozwoju będzie dostępna usługa Doradztwa zawodowego z opracowaniem indywidualnej ścieżki rozwoju oraz wskazania kierunków do dalszego rozwoju. Usługa realizowana będzie przez Partnera Projektu Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, oddział w Słupsku.

Wartość dofinansowania:
Wartość dofinansowania na jednego Uczestnika Projektu: maksymalnie 9 500,00 zł
Poziom % dofinansowania pojedynczej usługi rozwojowej: nie więcej niż 95% wartości usługi rozwojowej
Wkład własny Uczestnika Projektu: co najmniej 5% kosztów usługi rozwojowej.

Uczestnik Projektu zobowiązany jest do zapłaty z własnych środków 100% kosztów usługi rozwojowej, po czym po jej ukończeniu i złożeniu wymaganych dokumentów do Operatora otrzymuje refundację kosztów usługi rozwojowej.

Okres realizacji: Cały projekt będzie realizowany do 31.06.2029r., zainteresowani skorzystaniem ze wsparcia będą aplikowali poprzez składanie Formularza zgłoszeniowego  w trakcie naborów Uczestników do projektu.

Nabór wniosków: Ogłoszonych zostanie kilka naborów w roku. I nabór: marzec 2025r.

Kroki jak otrzymać wsparcie:

ETAP I - WYBÓR OPERATORA I USŁUGI ROZWOJOWEJ

Osoba zainteresowana podniesieniem lub potwierdzeniem swoich kompetencje oraz/lub nabyciem  kwalifikacji znajduje interesującą ją usługę za pomocą wyszukiwarki Bazy Usług Rozwojowych.
Usługa, z której chce skorzystać musi mieć oznaczenie „możliwość dofinansowania”.
Następnym krokiem jest złożenie Formularza zgłoszeniowego wraz z wymaganymi załącznikami do odpowiedniego Operatora projektu w trakcie ogłoszonego naboru.

Istnieje możliwość skorzystania z usługi doradztwa obejmującego:
- pomoc w rejestracji i obsłudze Bazy Usług Rozwojowych,
- pomoc w wyborze odpowiedniej usługi rozwojowej,
- pomoc w identyfikacji nabytych umiejętności/kompetencji oraz wsparcie w ich walidacji i certyfikacji - pomoc w analizie potrzeb rozwojowych w tym  doradztwo zawodowe z opracowaniem  indywidualnej ścieżki rozwoju.

Chęć skorzystania z doradztwa można zgłosić telefonicznie, e-mailowo, osobiście w Biurze Operatora lub do Partnera Projektu Wojewódzki Urząd Pracy oddział Zamiejscowy w Słupsku

ETAP II - UDZIAŁ W NABORZE - ZŁOŻENIE FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO

Udział w naborze do projektu w celu skorzystania ze wsparcia finansowego odbywa się poprzez złożenie Formularza zgłoszeniowego w trakcie ogłoszonego naboru. Operator na podstawie  Formularza zgłoszeniowego dokonuje weryfikacji. W wyniku oceny sporządzana będzie lista rankingowa zakwalifikowanych do udziału w projekcie oraz ewentualnie lista rezerwowa. Lista rankingowa będzie opublikowana na stronie internetowej  a każda osoba składająca dokumenty rekrutacyjne zostanie odrębnie poinformowana o wynikach rekrutacji drogą elektroniczną lub telefoniczną.

ETAP III -  UMOWA WSPARCIA

Po zamknięciu naboru z osobami zakwalifikowanymi  podpisywane będą  Umowy wsparcia. Umowa wsparcia zawierana będzie przez trzy strony: (Uczestnik wsparcia, Dostawa usługi rozwojowej i Operator – PARR S.). Przed podpisaniem Umowy wsparcia Uczestnik wsparcia zobowiązany jest do zarejestrowania się w Bazie Usług Rozwojowych  jako Uczestnik Indywidualny, tzn. Uczestnik Projektu musi już mieć założone konto w BUR, za pośrednictwem którego zapisze się na usługę rozwojową wykorzystując do tego nadany mu numer ID. Operator do istniejącego w BUR profilu Uczestnika Projektu przypisuje numer ID, uprawniający do zapisu na usługę rozwojową z możliwością dofinansowania.

ETAP IV - REALIZACJA USŁUGI ROZWOJOWEJ

Po podpisaniu Umowy wsparcia Uczestnik Projektu może wziąć udział w wybranej usłudze rozwojowej zgodnie z jej harmonogramem. Realizacja usługi rozwojowej rozpoczyna się nie wcześniej i kończy się nie później niż w terminach wskazanych w Umowie wsparcia.

Uczestnik Projektu zobowiązany jest do zapłaty z własnych środków 100% kosztów usługi rozwojowej. Płatność za usługę musi nastąpić w formie bezgotówkowej za pośrednictwem rachunku bankowego.

ETAP V - REFUNDACJA KOSZTÓW USŁUGI ROZWOJOWEJ

Po zakończeniu usługi rozwojowej Uczestnik wypełnia ankietę oceniającą usługę w Bazie Usług Rozwojowych.
Uczestnik składa do Biura Projektu dokumenty niezbędne do rozliczenia.

Operator dokonuje oceny przekazanej dokumentacji.

Refundacja środków za usługę rozwojową nastąpi na konto wskazane w Umowie wsparcia.

Przygotowania do realizacji projektu

Informujemy, iż jesteśmy na etapie przygotowywania dokumentów niezbędnych do ogłoszenia I naboru. Planowany termin I naboru to druga połowa marca 2025r.

Biuro Projektu:

Słupski Inkubator Technologiczny
ul. Portowa 13B, 76-200 Słupsk

Telefon: +48 59 714 18 42,
Email: operator@parr.slupsk.pl

Zespół projektu:

Ewa Krzaczkowska – Kierownik projektu
E- mail : e.krzaczkowska@parr.slupsk.pl

Agnieszka Górecka – Koordynator wsparcia uczestników
E-mail: a.gorecka@parr.slupsk.pl

Marta WachholzSpecjalista d.s wsparcia uczestników
E-mail: m.wachholz@parr.slupsk.pl
Kom. +48 733 787 900