To był trudny, wymagający, ale również pozytywny rok. Przyniósł nie tylko nowe wyzwania, ale również szanse dla poszerzenia działalności Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. Dzięki aktywności i zaangażowaniu przedsiębiorców patrzymy z optymizmem w przyszłość. Poniżej prezentujemy najważniejsze działania i projekty, jakie zrealizowaliśmy.
Sytuacja epidemiczna bez wątpienia wpływa na nasze zdrowie, każdy sektor gospodarki i jakość życia. Sztuką w prowadzeniu biznesu jest to, aby w trudnych, nieprzewidywalnych czasach odpowiednio szybko reagować i posiadać umiejętności do dostosowywania się do napotykanych realiów. Na bieżąco monitorowaliśmy przebieg pandemii i jej wpływ na sferę społeczno-gospodarczą. Zweryfikowaliśmy nasze wcześniejsze zamierzenia. Byliśmy zmuszeni zrezygnować m.in. z realizacji zaplanowanych działań, w tym organizacji typowych, stacjonarnych wydarzeń.
Poszerzenie aktywności w Internecie.
Jak większość podmiotów, postawiliśmy na Internet. Zwiększyliśmy swoją aktywność w sieci, tym samym podtrzymując ciągłość funkcjonowania i realizacji różnych inicjatyw. W związku z dynamicznym rozwojem naszej Agencji i obecną sytuacją epidemiczną zmieniliśmy charakter naszej strony internetowej. Zależało nam, aby publikacja informacji o naszych działaniach i przedsięwzięciach odbywała się w łatwiejszy i bardziej przejrzysty dla odbiorców sposób. Dodatkowo uruchomiliśmy profil Agencji na biznesowym portalu LinkedIn, poszerzając naszą obecność w mediach społecznościowych. Mamy nadzieję, że nowa witryna i dodatkowe kanały internetowe pozwolą na lepsze kojarzenie marki i usług jako PARR, a także ułatwią wszystkim zainteresowanym kontakt z naszym Zespołem.
Źródło: LinkedIn
Rozwój społeczno-gospodarczy obszaru Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Pomimo pandemii i różnych, często nie małych, wyzwań ten rok był bardzo optymistyczny dla naszej Strefy. Wydaliśmy 14 decyzji o wsparciu na nowe inwestycje o wartości przeszło 225 mln PLN. Dzięki zaangażowaniu inwestorów powstanie blisko 600 miejsc pracy. Należy podkreślić fakt, że większość z tych projektów zrealizują polskie MŚP. Ten rok był również pozytywny pod kątem zainteresowania przedsiębiorców instrumentem Polskiej Strefy Inwestycji. Mogą z niego korzystać zarówno lokalne firmy, działające w danej gminie, jak i inwestorzy zewnętrzni. Daje on szansę uzyskania wsparcia w postaci zwolnienia w podatku dochodowym. Patrząc na funkcjonowanie tego narzędzia obserwujemy przyrost nowych firm z każdym rokiem. Dotychczas skorzystało z niego 24 przedsiębiorców.
Grafika PARR
Cieszy nas to, że pomimo tych trudnych i wymagających czasów firmy podejmują się nowych projektów inwestycyjnych. GRATULUJEMY i DZIĘKUJEMY wszystkim przedsiębiorcom za ich zaufanie i determinacje w działaniu. Poniżej prezentujemy inwestorów, którzy w 2020r. dołączyli do Słupskiej Strefy:
- AWIS Sp. z o. o. (Gmina Borzytuchom) – przetwórstwo drzewne
- EUROSTYROPIAN Jarosław Domaradzki (Gmina Słupsk) – produkcja styropianu dla budownictwa
- GAWIN Jarosław Gawin (Gmina Bytów) – obróbka, nakładanie powłok, produkcja elementów stalowych dla branży kolejowej, lotniczej, motoryzacyjnej i metalowej
- GAWIPOL Bartosz Gawin (Gmina Człuchów) – produkcja podłóg, mebli, wyposażenia hoteli i restauracji
- INVESTA Sp. z o.o. (Miasto Wałcz) – produkcja konstrukcji metalowych, obróbka metalu
- KUNERT GROUP Sp. z o.o. (Miasto Koszalin) – produkcja domków mobilnych, tzw. domków holenderskich
- MASS Sp. z o.o. (Miasto Koszalin) – produkcja maszyn i urządzeń do różnych gałęzi przemysłu
- MS WIĘCEJ NIŻ OKNA Sp. z o.o. (Miasto Słupsk) – produkcja okien i drzwi z aluminium i PVC
- ODIN Sp. z o. o. (Miasto Koszalin) – produkcja części do jachtów
- PPHU BARBARA 1 Marek Niedźwiedź (Gmina Człuchów) – produkcja wyrobów z tworzyw sztucznych
- PROSPAL S.C. Ireneusz Spałek, Krystyna Spałek, Adrian Spałek (Gmina Słupsk) – produkcja urządzeń i konstrukcji metalowych dla przemysłu
- QFLEX Sp. z o. o. (Miasto Koszalin) – przetwórstwo tworzyw sztucznych, opakowania dla sektora spożywczego
- SCANRAD Sp. z o.o. (Gmina Karlino) – przemysłowe urządzenia chłodnicze i wentylacyjne
- VOLANTE Sp. z o.o. (Miasto Koszalin) – usługi magazynowania i przechowywania towarów.
Połowa wydanych w ubiegłym roku decyzji o wsparciu dotyczyła obszarów nieobjętych statusem strefy. Większość z tych inwestycji zostanie zrealizowana na terenach o wysokiej stopie bezrobocia i w miastach średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze. Dzięki tym przedsięwzięciom lokalne gospodarki będą miały szansę na zrównoważony rozwój.
Komisje weryfikacyjne nowych projektów inwestycyjnych, z przyczyn oczywistych, odbyły się w internecie za pośrednictwem platformy do telekonferencji. Tylko z jednym przedsiębiorcą udało nam się spotkać osobiście.
Fot. PARR: Wydanie decyzji PSI dla firmy Odin Sp. z o.o.
Obsługa inwestora wchodzi na wyższy poziom.
PARR w ramach zarządzania Słupską Strefą podejmuje szereg działań na rzecz zacieśniania współpracy z samorządami w celu rozwoju społeczno-gospodarczego. Wspólnie z gminami identyfikowane są nowe tereny inwestycyjne, które mogą stanowić ofertę dla potencjalnych inwestorów, wspierając dany samorząd w promocji ich atrakcyjności inwestycyjnej.
Fot. PARR: Podstrefa Darłowo SSSE – zdjęcia z drona
Uzupełnieniem naszych działań jest projekt realizowany wspólnie z samorządami mający na celu podniesienie standardów obsługi inwestora w jednostkach samorządu terytorialnego z województwa pomorskiego. Korzyści z udziału w projekcie to przede wszystkim podniesienie kompetencji samorządów w zakresie obsługi inwestora – od stworzenia profesjonalnej oferty inwestycyjnej, wykonania zdjęć terenów inwestycyjnych po przygotowanie wewnętrznych procedur. W 2020 roku rozpoczęliśmy audytowanie gmin, wykonaliśmy ujęcia z lotu ptaka kompleksów inwestycyjnych oraz przeprowadziliśmy szereg szkoleń wprowadzających w specyfikę obsługi inwestora. Kolejnym krokiem będzie wdrażanie tych standardów w poszczególnych gminach.
Fot. PARR: Szkolenie dla samorządowców w ramach projektu nt. Standardów Obsługi Inwestora.
Projekt partnerski „Podniesienie standardów obsługi inwestora w województwie pomorskim” to wspólna inicjatywa naszej Agencji ze Słupska z Agencją Rozwoju Pomorza S.A. z Gdańska. Jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
Wydarzenia… przeszły do sieci.
Jednym z niewielu stacjonarnych wydarzeń w jakich braliśmy udział w 2020 roku były „18. Środkowopomorskie Targi Edukacji i Pracy GlobalLogic”, których finalna, czwarta część odbyła się w lutym w Koszalinie. Organizatorem targów było Biuro Karier Politechniki Koszalińskiej. Byliśmy nie tylko wystawcą, ale wiodącym Partnerem Gospodarczym i Sponsorem Strategicznym. Na naszym stoisku prezentowaliśmy oferty pracy firm ze Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Słupskiego Inkubatora Technologicznego.
We współpracy z Władzami Miasta Złotów w marcu zorganizowaliśmy śniadanie biznesowe dla złotowskich przedsiębiorców. Było to spotkanie informacyjne i networkingowe popularyzujące instrumenty wsparcia przedsiębiorców, w tym program Polska Strefa Inwestycji. Mieliśmy w planach organizację kolejnych podobnych wydarzeń w innych gminach, ale przyszedł lockdown…
Fot. PARR: Śniadanie biznesowe w Złotowie
Nie poddaliśmy się i w zamian zorganizowaliśmy cykl spotkań w Internecie. Były to webinary i indywidualne konsultacje online z serii „Słupska SSE w drodze. Inwestujesz tam gdzie chcesz – kompleksowe wsparcie w rozwoju przedsiębiorców”.
Ponadto, w ramach współpracy z partnerami merytorycznymi zorganizowaliśmy kilkanaście webinarów i szkoleń online dla firm. Tematyka tych spotkań była bardzo różnorodna, m.in. o zmianie przepisów podatkowych, zamówieniach publicznych, prawie pracy, perspektywach rozwoju i ekspansji zagranicznej oraz w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi.
Organizowaliśmy zdalne spotkania techniczne dla firm produkcyjnych, dotyczące możliwości wykorzystania pomiarów, skanowania i druku 3D oraz inżynierii odwrotnej w przemyśle. Prezentowaliśmy on-line nasze zasoby wraz z możliwościami świadczenia doradztwa oraz specjalistycznych usług wykonawczych. Infrastruktura jaką posiadamy, w ramach Centrum Usług i Druku 3D, powstała dzięki wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Na jej bazie oferujemy profesjonalne i doradztwo i usługi dla przemysłu.
Debaty gospodarcze.
W ramach partnerstwa i współpracy z Punktem Informacji Europejskiej Europe Direct Słupsk wzięliśmy udział w debacie gospodarczej o przyszłości Europy. Gościem specjalnym był ekspert z ramienia Komisji Europejskiej w Polsce, który przedstawił jeden z 6 priorytetów Komisji na lata 2019-2024, jakim jest „Gospodarka, która służy ludziom”. Przedmiotem dyskusji była również obecna sytuacja gospodarcza, wpływ pandemii COVID-19 na działalność przedsiębiorców i możliwości wsparcia firm w ramach programu Plan Odbudowy dla Europy. [Debatę można obejrzeć tutaj: część 1, część 2].
Kolejna debata pt. „PAIH Forum Biznesu – sesje regionalne” kierowana była do sektora MŚP – polskich przedsiębiorców poszukujących możliwości i szans na utrzymanie biznesu. W ramach sesji regionalnych celem jest zsieciowanie małych firm z dużymi, które już działają na rynkach międzynarodowych i są w stanie pomóc mniejszym przedsiębiorstwom odnaleźć się za granicą. W debacie jako prelegenci wzięły udział firmy m.in. z obszaru oddziaływania Słupskiej Strefy: Q4Glass ABJ Investors (firma z Podstrefy Koszalin) oraz PTSU Indeka (firma z Podstrefy Płaszewko). Organizatorem była Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A., a Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna, zarządzana przez PARR, była partnerem regionalnym. Debata wyemitowana zostanie na stronie dziennika Rzeczpospolita (która objęła patronat medialny nad wydarzeniem) oraz w kanałach informacyjnych PAIH oraz SSSE.
Networking regionalnych firm i wymiana doświadczeń.
W czasie pandemii udało się zorganizować inicjatywę łączącą działania nasze oraz samorządów gospodarczych tj. Koszalińską oraz Słupską Izbą Przemysłowo-Handlową. Pod hasłem przewodnim „Szybka rozmowa, długa współpraca!” zainaugurowano pierwszą edycję giełdy kooperacyjnej online skierowanej do przedstawicieli firm otwartych na nowe kontakty biznesowe.
Fot. SIPH: Moderatorzy sesji networking’owych w ramach ŚBM
Środkowopomorski Business Mixer przyciągnął zarówno dojrzałych, doświadczonych przedsiębiorców, jak i innowacyjne startupy. Szybkie biznesowe rozmowy umożliwiły uczestnikom nawiązanie pierwszego kontaktu z potencjalnymi partnerami, którzy funkcjonują na terenie Pomorza Środkowego. Giełda była też doskonałą okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy przedsiębiorcami. Mecenat marketingowy nad wydarzeniem objęła Agencja Online Marketingu www.wypisz-wymaluj.com. W wyniku dużego zainteresowania inicjatywą podjęto decyzję, że wydarzenie będzie miało charakter cykliczny. [więcej tutaj]
Rozbudowa infrastruktury.
Nie było chyba lepszego momentu na uruchomienie studia nagrań jak w czasie lockdownu. Stworzyliśmy miejsce, z którego możemy profesjonalnie nadawać online i prowadzić spotkania, telekonferencje, webinary czy szkolenia. Zostało zbudowane pod kątem poprawnej akustyki. Studio służy nie tylko nam, ale jest również miejscem, z którego mogą korzystać inni zainteresowani.
Fot.PARR: Studio nagrań i realizacja streamingu online „od kuchni”
Nowe firmy i projekty w Słupskim Inkubatorze Technologicznym.
Nasz Inkubator wpisał się już na dobre na mapie Słupska jako miejsce organizacji wielu wydarzeń gospodarczych i kulturalnych. Rok 2020 był jednak czasem wyjątkowym, który przyblokował tradycyjną formę organizacji spotkań, zwłaszcza dużych eventów jak konferencje, spektakle, koncerty. Wydarzenia typu szkolenia, konferencje, a nawet międzynarodowe targi przeniosły się do sieci wykorzystując dostępne narzędzia teleinformatyczne.
Aktualnie społeczność inkubatorowa liczy blisko 40 firm, a średnioroczne obłożenie budynku kształtuje się na poziomie 95%. Mimo pandemii przedsiębiorcy SIT nie zaprzestali swojej aktywności. Sytuacja wymagała oczywiście dostosowania, elastyczności, zmiany zarządzania oraz weryfikacji systemu pracy. Jednak branże w jakich działają nasi przedsiębiorcy (ICT, specjalistyczne projektowanie) dały możliwość podejmowania i organizowania tzw. pracy zdalnej, która zdobyła dużą popularność. Sporą popularność miały również wszelkie narzędzia IT, np. komunikatory, platformy on-line, które pozwoliły utrzymać ciągłość pracy, przepływ informacji oraz organizowanie spotkań, webinariów, a nawet targów i wystaw międzynarodowych w sieci. Najemca SIT – Firma Eco Light Led Technology w grudniu 2020 roku brała udział w Międzynarodowych Targach MEDICA… w Düsseldorfie w Niemczech, mając swoje stoisko wystawiennicze… na sali konferencyjnej w SIT. Pracownicy firmy profesjonalnie przygotowali swoje stanowiska i łączyli się internetowo z klientami, gdzie prezentowali swój najnowszy produkt – system dezynfekcji światłem UV-C.
Fot. firma Eco Light Led podczas „wirtualnych” targów MEDICA
W 2020 roku społeczność inkubatorową zasiliło 6 nowych firm:
- EV Volta – oferuje rozwiązania technologii LED i UWAGA! najnowszy produkt firmy to stacja ładowania samochodów elektrycznych pod marką EV VOLTE. Już w krótce być może pojawi się próbna stacja ładowania aut elektrycznych w SIT.
- Foreco Termoinspekcje – zajmuje się projektowaniem, montażem oraz serwisem instalacji fotowoltaicznych.
- Gymsteer Sp. z o.o – Firma założona przez rodowitego słupszczanina, Pana Michała Boreckiego. Jej produkty to: multiplatforma i aplikacja skupiająca obiekty sportowe, umożliwiająca szeroki dostęp do infrastruktury placówek.
- Mansolutions Sp. z o.o. – oferuje rozwiązania telemetryczne dla transportu – systemy do zarządzania flotą pojazdów i maszynami.
- Metamodel Pracownia Architektoniczna – zajmuje się projektowaniem architektoniczno-budowlanym oraz projektowaniem wnętrz.
- RAIL-TECH Sp. z o.o. – zajmuje się projektowaniem oraz produkcją podzespołów i części z przeznaczeniem dla transportu szynowego.
Grafika PARR
Społeczna odpowiedzialność biznesu.
- Wsparcie dla medyków – Zespół SIT, w ramach Centrum Druku 3D, zaprojektował i wydrukował (w technologii 3D) autorski model przyłbicy. Przyłbice zostały dostarczone w ilości kilkuset sztuk do lokalnych placówek medycznych: Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kobylnicy i Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku. Akcję bezpłatnych przyłbic, zakupując materiały potrzebne do wydruku, wsparły firmy działające w SIT: Black Tech, Biuro Konstrukcyjne Ireneusz Pławsiuk, Ekoperfex Laboratorium Badań Środowiskowych, Apator Telemetria Sp. z o. o. i Asseco Business Solution S.A. Z docierających informacji zwrotnych wiemy, że był to jeden z najlepszych modeli przyłbic jakie personel medyczny dotychczas użytkował.
- Monitoring i wsparcie firm w czasie COVID – zaangażowaliśmy się w akcję informacyjną dla przedsiębiorców z naszego regionu poprzez dostarczanie im niezbędnych, istotnych informacji związanych z bieżącą sytuacją pandemiczną oraz możliwościami o wszystkich formach dostępnego wsparcia. Zarówno na poziomie lokalnym, samorządowym, jak i rządowym. Na stronie internetowej Strefy powstała specjalna zakładka, w której publikowaliśmy nie tylko informacje o wsparciu, ale również o dobrych praktykach, o tym jak przedsiębiorcy radzili sobie w dobie pandemii.
- Akcja krwiodawstwa – Kaliop Poland oraz Słupski Inkubator Technologiczny zainicjowali wspólnie akcję społeczną promującą oddawanie krwi „Zostań honorowym dawcą Krwi”. Na parkingu SIT pojawił się Krwiobus gdzie lokatorzy SIT i ich pracownicy oddawali krew dla potrzebujących.
- Gaszyn Challenge i pompowanie w szczytnym celu – Dziękujemy Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Słupsku za nominację do #GaszynChallenge. Przyjęliśmy wyzwanie z dumą. Nasza załoga pompowała dla Kodiego, ciężko chorego chłopca. Aby utrzymać trend niesienia dobra nominowaliśmy przedsiębiorców z naszego regionu: Eco Light Led Technology (rodzima firma z SIT), AJ Fabryka Mebli (szwedzka firma z terenu Słupskiej SSE) oraz OptiNav – lokalna firma o światowej sławie. Nasze wyczyny można obejrzeć tutaj]
Fot. PARR: Jeden z kilku modeli przyłbic wydrukowanych w technologii 3D przez Zespół SIT
Działamy dalej i się nie poddajemy!
Trudno przewidywać jak będzie wyglądać nowy rok. Życzylibyśmy wszystkim aby dopisywało nam zdrowie, a w sferze biznesowej żeby nie był gorszy od poprzedniego. Oczywiście jest niepewność jak będzie się kształtować globalna i lokalna gospodarka w związku z sytuacją epidemiczną. Ważne jest żeby się nie poddawać i działać dalej.
Połączenie głównych filarów działań PARR S.A., we współpracy z samorządami, przedsiębiorcami, instytucjami otoczenia biznesu, przynosi największe efekty dla regionu w postaci zrównoważonego rozwoju miasta Słupska, powiatu słupskiego i całego Pomorza.
Zapraszamy do współpracy i życzymy wielu sukcesów w 2021 roku!
Zachęcamy także do śledzenia naszych profili na portalach społecznościowych (Facebook, Twitter, Instagram, You Tube oraz LinkedIn).
Zarząd i Załoga Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.,
zarządzającej Słupską Specjalną Strefą Ekonomiczną i Słupskim Inkubatorem Technologicznym.