Czas na Słupsk! Miasto otwiera się na sektor nowoczesnych usług dla biznesu.

Czas na Słupsk! Miasto otwiera się na sektor nowoczesnych usług dla biznesu.

W dniu 03.11.2021 r. w Słupskim Inkubatorze Technologicznym odbyła się konferencja „BSS Tour Słupsk: Czas na Słupsk”, podczas której zaprezentowano raport atrakcyjności inwestycyjnej Słupska – „Focus on Słupsk”.

Wydarzenie zorganizowane przez Pro Progressio, inicjatywę Invest in Pomerania, Pomorską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. oraz Miasto Słupsk było podsumowaniem i zwieńczeniem etapu działalności analitycznej wielu interesariuszy, którego celem było dokładne zbadanie oferty inwestycyjnej miasta i regionu.

 

IMG 002

Fot. 1 Konferencja przyciągnęła liczne grono uczestników, w tym regionalną i lokalną administrację, sektor edukacji oraz oczywiście biznes

W programie spotkania były prezentacje tematyczne oraz panele dyskusyjne nt. rozwoju sektora BSS (Business Services Sector) w średnich miastach w Polsce, w tym w Słupsku oraz jaki będzie to miało wpływ na rozwój społeczno-gospodarzy naszego regionu. Poruszono między innymi dwa obszary istotne z punktu widzenia inwestorów z tej branży. Dyskutowano o tym jak ważne jest odpowiednie środowisko pracy dla rozwoju sektora BSS w miastach satelitarnych oraz o kapitale ludzkim, dzięki któremu średnie miasta mogą przyciągać nowe inwestycje typu BSS i IT. Spotkanie poprowadził Wiktor Doktór, Prezes Pro Progressio – organizacji zajmującej się doradztwem i konsultingiem z zakresu nowoczesnych usług dla biznesu.

 

IMG 004

Fot. 2 Panel dyskusyjny „Talent pool”, od lewej: Wiktor Doktór (Pro Progressio), Cezary Maciołek (Grupa Progres), Małgorzata Mudyna (Randstad), Marek Łukasik (Akademia Pomorska)

 

IMG 005

Fot. 3 Podczas panelu „Infrastruktura i Środowisko pracy” Wiktor Doktór prowadził dyskusję z Marcinem Faleńczykiem (JLL) i Mirosławem Kamińskim (PARR)

 

Focus on Słupsk to publikacja przedstawiająca potencjał inwestycyjny miasta Słupska. Raport został przygotowany przez Pro Progressio we współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu S.A., Invest i Pomerania, JLL, Grupą Progres, Miastem Słupsk, Riposta oraz Pomorską Agencją Rozwoju Regionalnego, zarządzającą Słupską Specjalną Strefą Ekonomiczną i Słupskim Inkubatorem Technologicznym.

 

IMG 001

Fot. 4 Czas na Słupsk! – podczas konferencji miała miejsce premiera raportu „Focus On Słupsk”, wydanego przez Pro Progressio

 

Premiera raportu miała miejsce podczas konferencji „BSS Tour: Słupsk. Czas na Słupsk”. Wydarzenie było częścią cyklu pn. The BSS Tour – konferencji, organizowanych przez Pro Progressio, o tematyce outsourcingu, usług dla biznesu oraz bezpośredniego otoczenia branży BSS.

 

IMG 003a

 

Z roku na rok sektor BSS powiększa swoją obecność w Polsce korzystając z możliwości jakie dają im miasta regionalne, w tym także miasta o średniej wielkości. Teraz przyszedł czas na Słupsk!

„Województwo Pomorskie jest atrakcyjną lokalizacją, zarówno pod względem turystyki, warunków życia jak i potencjału gospodarczego. Bardzo często jednak jego atrakcyjność w kontekście gospodarczym kojarzona jest wyłącznie z Metropolią Trójmiejską. Dlatego niezmiernie cieszy mnie rozwój sektora nowoczesnych usług outsourcingowych w Słupsku” mówi Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, który był gościem specjalnym, inaugurując otwarcie wydarzenia podczas konferencji prasowej wraz z władzami Miasta Słupska i Prezesami zarządów Agencji Rozwoju Pomorza S.A. i Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.

 

23

Fot. 5 Konfrencja prasowa Czas na Słupsk, Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego

 

„Region Słupski jest gotowy do wejścia na kolejny etap swojego rozwoju społeczno-gospodarczego. Przy zaangażowaniu partnerów instytucjonalnych, szkolnictwa średniego i uczelni wyższych, a także deweloperów, otwiera się na nowe inwestycje biznesowe dla branż: IT, BPO, SSC, R&D, tworząc w mieście podwaliny sektora Nowoczesnych Usług dla Biznesu. Od kilku lat budujemy klimat i stwarzamy warunki dla tego typu inwestycji. Stworzyliśmy zalążek niezbędnej infrastruktury biurowej w postaci Słupskiego Inkubatora Technologicznego. To miejsce szczególne, dające szanse i możliwości do nawiązywania wzajemnych relacji pomiędzy przedsiębiorcami, lokalnym biznesem, instytucjami naukowo–badawczymi oraz firmami okołobiznesowymi. Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego, jako Zarządzający Słupską Specjalną Strefą Ekonomiczną, posiada także narzędzia wsparcia, w ramach programu rządowego Polskiej Strefy Inwestycji, dla nowych projektów inwestycyjnych z sektora nowoczesnych usług. Jesteśmy członkami inicjatywy Invest in Pomerania od początku jej istnienia, więc nasze działania, orientacja na potrzeby inwestorów i wychodzenie naprzeciw trendom rynkowym definiowane są przez jej znaną dewizę ‘We Care More’. W BSS czas na Słupsk!”- podsumowuje Mirosław Kamiński Prezes Zarządu Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.

 

14

Fot. 6 Konfrencja prasowa Czas na Słupsk, Mirosław Kamiński (PARR S.A)

 

Sektor nowoczesnych usług dla biznesu to największy niepubliczny pracodawca w Polsce, zatrudniający ponad 350 tys. osób, z czego 10% jest zatrudnionych w Trójmieście – jednej z największych i najpopularniejszych lokalizacji dla tego sektora. Tradycyjnie centra operacyjne nowoczesnych usług biznesowych gromadziły się dotąd w dużych aglomeracjach miejskich, jednak w ciągu ostatnich kilku lat, wraz z systematycznym wzrostem mobilności pracy, zwiększeniem znaczenia miast regionalnych oraz pandemią, która ukazała duże możliwości pracy zdalnej obserwujemy trend powstawania mniejszych lokalizacji nowoczesnych usług dla biznesu oraz ich rozwoju (np. Opole lub Elbląg).

Osiemdziesięciotysięczny Słupsk jest drugim po Metropolii Trójmiejskiej centrum kulturalno-gospodarczym Pomorza. Jako miasto satelitarne Trójmiasta, które przez ostatnią dekadę zbudowało mocną pozycję na krajowej mapie nowoczesnych usług dla biznesu, Słupsk stanowi doskonałą lokalizację dla firm z tego sektora, w szczególności z takich branż jak IT, BPO czy też SSC.

 

grafika focus

 

Raport “Focus on Słupsk” jest dostępny do pobrania w dwóch językach, polskim i angielskim, na stronie Pro Progressio: Focus on Słupsk 2021 – raport (proprogressio.pl).

Zobacz też