Śniadanie biznesowe w Lęborku relacja po wydarzeniu

Śniadanie biznesowe w Lęborku – relacja po wydarzeniu

Wczoraj otworzyliśmy w Lęborku cykl śniadań biznesowych „Słupska Specjalna Stefa Ekonomiczna w drodze”. Gościliśmy przedsiębiorców, a także samorząd powiatu lęborskiego oraz Kaszubski Związek Pracodawców.

Spotkanie otworzył wiceprezes zarządu Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego -Sławomir Koprowski, który serdecznie przywitał wszystkich gości.

IMG 7859

IMG 7865

IMG 8016

Nasz kolega z PARR Bartosz Świtała w swojej prezentacji przedstawił korzyści, jakie przedsiębiorcy mogą uzyskać dzięki uczestnictwu w programie Polska Strefa Inwestycji. Dzięki temu programowi przedsiębiorcy, wykorzystując ulgę w podatku dochodowym, mogą zrealizować swoje inwestycyjne plany, rozwijać swoją działalność i zwiększać konkurencyjność na rynku krajowym i międzynarodowym. Bartosz pokazał również, które firmy, które skorzystały już ze wsparcia, a teraz odnoszą sukcesy w swoich przedsiębiorstwach.

Swoją obecnością zaszczycił nas również wiodący inwestor z Lęborka – Zarząd Farm Frites Poland – Pan Rafał Reszka. Szczegółowo opowiedział jakie korzyści w ramach Polskiej Strefy Inwestycji uzyskała jego firma.

IMG 7910

Równie istotnym tematem, który został poruszony podczas śniadania, było skanowanie druk 3D jako usługa dla przemysłu, o której szczegółowo opowiedział Marcin Ingielewicz. W dzisiejszych czasach druk 3D staje się coraz bardziej popularny w przemyśle, ponieważ umożliwia on szybkie i efektywne wytwarzanie prototypów, narzędzi i części maszynowych w sposób niemożliwy do osiągnięcia przy użyciu tradycyjnych metod produkcyjnych. Marcin przedstawił, jak druk 3D może pomóc w przyspieszeniu procesu wytwarzania prototypów i produkcyjnych, a także w poprawie jakości i dostępności części zamiennych, co przyczynia się do zwiększenia wydajności i efektywności produkcji. Technologia 3D to innowacyjne rozwiązanie, które może pomóc przedsiębiorcom w zdobyciu przewagi konkurencyjnej na rynku.

20230427 104344

Joanna Kwitowska-Zawadzka, reprezentująca Agencję Rozwoju Przemysłu, przedstawiła przedsiębiorcom pomoc, na jaką mogą liczyć ze strony ich organizacji. ARP oferuje różnorodne usługi i programy wsparcia dla przedsiębiorców, które mają na celu stymulowanie rozwoju przemysłu i innowacji w Polsce. W trakcie swojej prezentacji, Joanna omówiła instrumenty, które pozwalają na uzyskanie finansowania i pomocy dla przedsiębiorstw, w tym m.in. pożyczki, poręczenia kredytowe, dotacje na badania i rozwój, programy szkoleniowe dla pracowników i wiele innych.

20230427 110436
Kolejnym prelegentem był Pan Mateusz Szulc z Banku Gospodarstwa Krajowego omówił przedsiębiorcom możliwości związane z kredytem technologicznym FENG oraz dotacyjnym wsparciem dla MŚP na rozwój technologiczny. Mateusz zwrócił również uwagę na możliwości dotacyjnego wsparcia dla przedsiębiorców MŚP, które chcą rozwijać swoje firmy poprzez innowacyjne technologie. Dotacje te pozwalają na finansowanie m.in. projektów badawczo-rozwojowych, wprowadzanie nowych produktów i usług na rynek oraz modernizację produkcji.

1

Na koniec Pani Agnieszka Szczotkowska z Deloitte omówiła dostępne i planowane do uruchomienia instrumenty wsparcia inwestycji B+R i zielonej transformacji, dotacje i inne formy zachęt finansowanych ze środków UE i krajowych, a także możliwość skorzystania z preferencji podatkowych przewidzianych prawem krajowym.

20230427 114719
Spotkanie miało na celu uświadomienie przedsiębiorcom, zwłaszcza z małych i średnich firm, że mogą liczyć na szerokie wsparcie, które m.in. umożliwić może finansowanie nowych inwestycji w tym z ulg podatkowych. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się również o istniejących instrumentach wsparcia dla przedsiębiorców w zakresie badań i rozwoju oraz zielonej transformacji, kredyty technologiczne czy programy inwestycyjne. Dzięki temu, przedsiębiorcy mieli możliwość uzyskania informacji i pomocy w zakresie pozyskiwania środków na inwestycje, co przyczyni się do rozwoju ich firm. Spotkanie było również okazją do nawiązania kontaktów biznesowych oraz wymiany doświadczeń pomiędzy przedstawicielami różnych branż.

Cieszymy się, że udział uczestników spotkania był bardzo aktywny, co wskazuje na wysoki poziom zaangażowania lęborskich przedsiębiorców.

IMG 7871

Kolejne spotkania biznesowe z cyklu „Słupska Specjalna strefa Ekonomiczna w drodze” będą wspaniałą okazją dla przedsiębiorców z innych powiatów, którzy poszukują wsparcia finansowego lub inwestycyjnego, a także dla tych, którzy chcą się dowiedzieć więcej na temat różnych programów rozwojowych.

Z przyjemnością będziemy kontynuować organizację takich spotkań, które służą zwiększeniu szans rozwoju biznesu i kreowaniu przyjaznego klimatu inwestycyjnego.


Następne spotkanie z cyklu „Słupska SSE w drodze” odbędzie się 16 maja w Miastku.
Link: https://app.evenea.pl/event/sssewdrodzemiastko/

Dziękujemy za udział partnerom, a przede wszystkim przedsiębiorcom. Trzymamy kciuki za ich dalszy rozwój.

 

 

Zobacz też